CentOS Yüklü Sunucuya Vesta CP Kurulumu

Eğer sunucu yönetimi olaylarında yeniyseniz bir yönetim paneli kullanmanız sunucuyu kontrol etmenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer panel için fazladan ödeme yapmak istemiyorsanız ücretsiz alternatif sunucu yönetim panellerine yönelebilirsiniz. Ben bu işlem için birkaç farklı paneli kullandım. Bu yazımda da Vesta CP isimli sunucu yönetim panelinin CentOS işletim sistemine sahip bir sunucuya nasıl yüklenebileceğini anlatacağım. Aslında oldukça kolay bir işlem fakat yine de blogumda yeni başlayanlar için paylaşmak istedim.

Vesta CP kaynak tüketimi oldukça az olan bir panel fakat yine de 512 MB ram bulunan bir sunucuya kuracaksanız işletim sisteminizi 32 bit seçmenizde fayda var. Benim tavsiyem 1GB ve daha üstü ram kapasitesine sahip sunucularda panel kullanılması. Daha düşük özelliklerdeki sunucularda yönetim panelleri kaynak yetersizliğinden dolayı problemler çıkarabilir. Ama sunucuyu yormayacak tarzda siteleriniz varsa 512MB ram de size yeterli gelecektir.

Eğer henüz Vps kiralamadıysanız bu işlem için DigitalOcean‘ı tavsiye edebilirim. Benim bağlantım üzerinden üye olduğunuzda size 10$’lık bir kredi de hediye edilecektir.

Vesta CP’nin Desteklediği İşletim Sistemleri (13.11.2014 itibariyle)

  • RHEL 5, RHEL 6
  • CentOS 5, CentOS 6
  • Debian 7
  • Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04, Ubuntu 13.10, Ubuntu 14.04

Önemli Not: Vesta CP gibi yönetim panelleri için temiz kurulum tavsiye edilmektedir. Vesta CP sunucunuza gerekli yazılımları(Php, MySQL, Apache vb.) kendisi kuracaktır. Bu tür yazılımlar varsa kurulumdan önce kaldırmalısınız.

2018 Güncellemesi:
13 Ocak 2018 tarihli youtube videomu izleyerek de kurulum hakkinda bilgi edinebilirsiniz. Video izlemeyi sevmeyenler videoyu atlayarak yazılı anlatımı okumaya devam edebilir.

Şimdi hazırsanız kuruluma geçiyorum. Ben kurulumu CentOS 6.5 64 bitişletim sistemi üzerinde yaptım. Sunucumuza ssh üzerinden root olarak bağlandıktan sonra ilk olarak aşağıdaki komutu çalıştırarak sistemimizde eksik güncelleme varsa yüklenmesini sağlıyoruz.

yum -y update

Sonrasında aşağıdaki komutla Vesta CP’nin kurulum dosyasını sunucumuza indiriyoruz.

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

Son olarak da aşağıdaki komutla indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırarak kurulumu başlatıyoruz.

bash vst-install.sh

Komutu çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve işlemlere devam etmek isteyip istemediğinizi soracak. Onaylayarak devam edebilirsiniz. Sonrasında sizden bir e-posta adresi ve hostname değeri isteyecektir. E-posta adresine kullandığınız bir adresi girmelisiniz çünkü kurulum tamamlandığında giriş bilgilerini o adrese gönderiyor. Hostname kısmına da sunucu adınızı yazmalısınız.

Vesta CP Kurulum 1

Bilgileri girip kurulumu başlattığınızda yaklaşık 10-15 dakika sürede sunucunuza Vesta CP kurulacaktır. Aşağıdaki ekrandaki gibi kurulumu takip edebilirsiniz.

Vesta CP Kurulum 2

Son olarak da kurulum tamamlandığında aşağıdaki resimde olduğu gibi giriş bilgilerini sistem size gösterecektir. Aynı zamanda girdiğiniz e-posta adresine de bilgilerin bir kopyasını gönderecektir.

Vesta CP Kurulum 3

Vesta CP sunucu yönetim paneline https://İPADRESİNİZ:8083 şeklinde giriş yapabilirsiniz.

Kurulumun ardından ilk yapmanız gereken USER sekmesi altından Edit‘e tıklayarak varsayılan nameserver ayarlarınızı güncellemek. Buraya kullanacağınız nameserver ayarlarını yazdıktan sonra WEB sekmesinden ilk alan adınızı ekleyerek Vesta CP’nin keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

Vesta CP Ayarlar 1

Yine yukarıdak ekrandan varsayılan admin kullanıcısının parolasını da değiştirebilirsiniz. Vesta CP kurulumuna dair anlatacaklarım bu kadar. Başka bir blog yazısında görüşmek üzere..

Bir cevap yazın