DontPad ile online “not almayı” yeniden keşfedin

Henüz keşfettiğim ve epey sevimli bulduğum bir online not servisinden bahsedeceğim: DontPad! Öncelikle söylemeliyim ki standart not alma servislerinden değil. Direkt anasayfasına girdiğinizde sizi karşılayacak metne bakın:

  • Kayıt olmayın, sadece URL’yi kullanın
  • Kaydetmeyin, otomatik olarak kaydedilecek
  • Eklenmiş dosyalarla uğraşmayın, online olarak arkadaşlarınızla birlikte düzenleyin
  • Bilginizi kaybetmeyin, ZIP olarak indirin
  • Unutmayın, adresiniz/klasörünüz/altklasörünüz şeklinde URL’ler kullanabilirsiniz

Sadece bu özellikler bile iştah kabartıcı!

Gayet basit kullanımından bahsedeyim:

Dontpad.com olarak siteye giriş yapın.

emrebilgin.com-dontpad-homepage
Dontpad anasayfası

Yukarıda görebileceğiniz gibi almak istediğiniz not için bir URL (internet adresi) belirleyin. Örneğin notunuz iş toplantınız hakkında bilgi olsun. Bunun için toplantibilgi gibi bir ifade belirleyin ve sitedeki boş metin kutusuna yazarak Go! butonunu tıklayın.

Karşınıza gelecek olan boş sayfayı notunuzu almakta kullanın. Daha sonra http://dontpad.com/toplantibilgi adresini istediğiniz kişiyle paylaşın veya tekrar bu adrese girerek notunuzu düzenleyin. Kaydet diye bir buton göremeyeceksiniz, zira açıklamadaki gibi otomatik olarak notunuz kaydedilecek.

Notunuzu indirmek istiyorsanız http://dontpad.com/toplantibilgi olan adresinizin sonuna

.zip

ifadesini ekleyin ve adrese girin.

http://dontpad.com/toplantibilgi.zip adresini ziyaret ettiğinizde karşınıza notunuzun zip ile sıkıştırılmış hali gelecek.

Kendinize ait bir not klasörü oluşturduğunuzu düşünelim. Örneğin kendinize seçtiğiniz isim emrebilgincom olsun. Bu sefer toplantı notumuz için anasayfadaki kutuya emrebilgincom/toplantibilgi yazıp Go! butonunu tıklayacağız. Geri kalan tüm işlemler aynı. Tek fark eden ise: emrebilgincom/isseyahatinotu, emrebilgincom/begendigimsiir gibi yazıp alacağınız tüm notların hepsini, http://dontpad.com/emrebilgincom.zip yazarak tek bir zip dosyası olarak indirebilecek veya http://dontpad.com/emrebilgincom şeklinde hepsini görebileceksiniz.

Kesinlikle müthiş olan bu servisten faydalanın…

Bir cevap yazın