Dosya Aç – Güvenlik Uyarısı Hk.

Windows Xp Sp3`den sonra network üzerinden bir uygulama (exe,bat vb.) çalıştırmak istediğimizde işletim sistemi bu işlemin güvenli olmadığına dair bizi uyaracak ve ekrana “Yayımcı doğrulanamıyor. Bu yazılımı çalıştırmak istediğinize emin misiniz?” diye mesaj gelecektir. Aslında bu işlem virus vb. uygulamaların network ortamında bulunan klasörlere kendilerini kopyalıyarak yayılmalarını engellemek için alınmış güzel bir önlem.

Her neyse, bunu iptal etmek ise yine bizim elimizde. Malesef bu güvenlik uyaraısı için aç/kapa tarzında bir yol bulamadım(varsa bilgilendirirseniz sevinirim.)

Registry üzerine ekleyeceğimiz bir anahtar ile sistemin bizim belirttiğimiz uzantılı uygulamalara güvenmesini sağlayacağız.

Başlat > çalıştır > registry

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies

Bu konumdayken sağ tıklayıp “Associations” diye yeni bir anahtar ekliyoruz. yeni eklediğimiz anahtar üzerine gelip yine sağ tıklayarak bu sefer “LowRiskFileTypes” isminde yeni bir Dize değeri ekleyip bunun üzerine çift tıklayarak değerini güvenmek istediğimiz uygulama uzantısı olan “.exe” şeklinde değiştiriyoruz…

Bu işlemin geçerli olabilmesi için makineyi kapatıp açıyoruz. Artık network paylaşımlarındaki “exe” uzantılı uygulamaları çalıştırırken bizi uyarmayacaktır.

Bir cevap yazın