HTML5 Nedir?

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Kulübü bünyesinde eğitmenliğini yapmaya başladığım Web Tasarım kursu başladıktan sonra blogumda HTML5 derslerihazırlamaya ve yayınlamaya karar verdim. İlk olarak bu derste HTML5 hakkında temel bilgiye ve HTML’in önceki sürümlerine bakacağız.

Bilindiği üzere HTML5, HTML’in son sürümüdür. Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera gibi bilindik tarayıcılar tarafından kısmen desteklenmektedir. Google Chrome ve Safari ise bunlara göre daha fazla HTML5 özelliğini desteklemektedir. HTML5’in getirdiği yenilikleri daha iyi anlayabilmek adına öncelikle HTML’in önceki sürümlerinin özelliklerine bir bakalım.

HTML’in Gelişimi ve HTML’in Önceki Sürümleri

HTML 1.0: Çok seviyeli başlıklar, paragraflar ve maddelenmiş listeler için özel formatlamadır. HTML 1.0 serinin ilk ve en kısıtlı sürümüdür.

HTML 2.0: 1995’li yıllarda ün kazanmaya başlamıştır. Getirdiği en büyük özellik doldurulabilir formlardır.

HTML 3.2: 1997 yılında gelmiştir. Bu  sürümle birlikte tarayıcılar kendilerine özel etiketler kullanmaya başlamıştır ve bu biz geliştiriciler için sıkıntı olmuştur. Tarayıcı uyumsuzluklarının kökü bu sürüme dayanmaktadır.

W3C: 1998 yılında HTML 3.2 ile gelen uyumsuzluk sıkıntısını çözmek için W3C yani Web Standartları Projesi standartların oluşturulması için devreye girdi.

HTML 4.0: 1999 yılında çıkarıldı. W3C’nin de katkılarıyla sözdizimi açısından en verimli standartlarla birlikte gelmiştir.

XHTML 1.0: 2000 yılında gelen bu sürümle birlikte kodlamadaki kurallar daha da katılaştırıldı.

XHTML 2.0: 2004 yılıyla birlikte Flash ve Ajax teknolojilerini de destekleyen XHTML 2.0 sürümüne ulaştı.

Gelelim HTML 5 Sürümüne

2004 yılı itibariyle çalışmalarına başlanmış olsa da W3C 2007 yılında bu çalışmalara HTML5 ismini verdi. Halen geliştirmesi devam etmektedir. Google, Microsoft ve Apple gibi büyük firmalar HTML5 geliştirilmesini desteklemektedir. Birçok yeni etiket ve özellikle gelen HTML5 öğrenmek için birsürü sebep olsa da kendimce bazı sebepleri aşağıda listeledim.

HTML5 Öğrenmek İçin Sebepler

  • Hata kontrolleri önceki sürümlere göre çok daha gelişmiştir.
  • Yeni anlamsal etiketler ve parametreler işlerimizi kolaylaştırmakta
  • Diğer uygulamalar için destek sağlamaktadır
  • Ses ve video desteği oldukça gelişmiştir
  • input typelara eklenmiş ek özellikler (e-posta, tel, date, color…)
  • Canvas tagı kullanılarak JavaScript desteğiyle birlikte 2 boyutlu çizimler kolaylıkla yapılabilmektedir

Boş HTML5 Sayfa Örneği

Bir cevap yazın