Linux Plesk Panelde Mail Çıkış IP Adresini Değiştirme

Mail gönderiminde zaman zaman mail çıkış ip adresinin kara listeye girmesi nedeniyle zorluklar yaşanabilmektedir. Bu zorluğu aşmak için önce spam çıkışını durdurmak ve ip adresinin kara listeden çıkarılamadığı durumlarda mail çıkış ipsini değiştirmek gerekmektedir.

Bu makalede Linux üzerinde çalışan plesk panelde mail çıkış ipsinin nasıl değiştirileceğini göstereceğiz.

Mail çıkış ipsini değiştirebilmemiz için öncelikle sunucu üzerinde birden fazla ip adresi halihazırda ekli ve shared(paylaşımlı) durumda olması gereklidir.

Tools & Settings -> Mail Server Settings -> Outgoing Mail Mode alanından istediğiniz düzeni seçebilirsiniz.

Send from domain IP addresses

Bu seçenekte her alan adı kendine tanımlanan ip adresi üzerinden gönderim yapacaktır. Alan adının ip adresi değiştiğinde mail çıkış ipsi de değişecektir. Tek ip adresi üzerinde birden fazla alan adı bulunması durumunda bütün alan adları bu ip adresi üzerinden gönderim yapacaktır.

Send from domain IP addresses and use domain names in SMTP greeting

Yukarıdaki ile aynı, sadece smtp çıkışı sırasında gönderim yapan alan adı gösterilir. Aynı ip adresi üzerinden birden çok alan adı gönderim yaptığında iletilerin spama düşme olasılığı daha fazladır. Ayrıca 100 ve üzeri alan adı barındırıldığında bu seçenek yüksek kaynak tüketimine neden olmaktadır. Zorunlu olmasa da, bu seçenekte her alan adı için ayrı ip adresi olması ve ip adreslerinin ptr kayıtlarının girilmiş olması sistemin daha sağlıklı işlemesini sağlayacaktır.

Send from the specified IP addresses

Bütün alan adları, özel ip adresi üzerinde olsun veya olmasın belirtilen ip adresi üzerinden mail gönderimi yapacaktır.

Seçimi yapıp kaydettikten sonra plesk gerekli düzenlemeleri arka planda yapacak ve mail çıkış ip adresiniz değişmiş olacaktır.

Bir cevap yazın