Php “Harf/Rakam/Hem Harf Hem Rakam” Kontrolleri

Php projelerinizde gelen verinin sadece harflerden, sadece rakamlardan veya hem harf hem rakamlardan oluşup oluşmadığını test etmek istediğiniz zamanlar olmuştur. is_string, is_integer gibi fonksiyonlar bu gibi durumlarda kimi zaman yetersiz kalmaktadır. Bu fonksiyonların yetersiz kaldığı zamanlarda ctype ile bu tür kontrolleri yapabilirsiniz. Bugün ctype kontrollerinden sadece ctype_alpha, ctype_digit, ctype_alnum kullanımını göstereceğim.

Sadece Harf Olmasını İstiyorsanız ctype_alpha Kullanın

Eğer girilen verinin sadece harflerden oluşmasını istiyorsanız bu kontrolü ctype_alpha ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Aşağıda ctype_alpha’nın hem sade kullanımını hem de fonksiyonla birlikte nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz. ctype_alpha verimiz eğer sadece harflerden oluşuyorsa true başka karakterler de içeriyorsa false değerini döndürecektir.

ctype_alpha sade kullanım örneği:

ctype_alpha fonksiyonla kullanım örneği:

Sadece Rakam Olmasını İstiyorsanız ctype_digit Kullanın

Bazen de girilen verinin sadece rakamlardan oluşmasını isteyebilirsiniz. ctype_digit de aynen ctype_alpha’da olduğu gibi koşul sağlanıyorsa truesağlanmıyorsa false değerini döndürür.  Aşağıda ctype_digit’in hem sade kullanımını hem de fonksiyonla birlikte nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

ctype_digit sade kullanım örneği:

ctype_digit fonksiyonla kullanım örneği:

Hem Harf Hem Rakam İçersin İstiyorsanız ctype_alnum Kullanın

Sadece harflerden ya da sadece rakamlardan oluşan bilgiler bazen ihtiyacınızı karşılamaz. Kimi zaman hem harf hem rakam içersin ama özel karakterleri içermesin dediğiniz de olur. Bu gibi durumlarda da ctype_alnum işinizi rahatlıkla görecektir. Öncekilerde olduğu gibi aşağıda ctype_alnum’un hem sade kullanımını hem de fonksiyonla birlikte nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

ctype_alnum sade kullanım örneği:

ctype_alnum fonksiyonla kullanım örneği:

Bir cevap yazın