Proxy Server (Vekil Sunucu)

Proxy Server(vekil sunucu)lar, kullanıcı ile erişmek istediği ana sunucu arasında aracılık görevi edinen ara sunuculardır. Temel amaçları, cache (ön bellek) görevi görerek performans arttırıcı rol üstlenmektir. Şöyleki; uzaktaki sunucularda bulunan sık kullanılan web sayfalarının güncel halleri vekil sunucularda tutularak kullanıcı bu sayfalara erişmek istediğinde kullanıcıya vekil sunucudaki veriler gösterilir. Genellikle internet servis sağlayıcıları (örn. Türk Telekom) bu yöntemi kullanır.

Hemen bir örnekle açıklayayım;

Türkiye’de yaşayan Berk, Amerika’daki bir sunucuda bulunan cnn.com (aklıma bu adres geldi :)) sitesine erişmek istiyor. Berk’in servis sağlayıcısı Türk Telekom vekil sunucularında cnn.com adresindeki sayfaların güncel halini daha önce belleğine almış ise Berk’e taa Amerikalara gitmeye gerek kalmadan vekil sunucudaki bilgileri döndürüyor. Eğer istenilen sayfa vekil sunucuda bulunamaz ise o zaman vekil sunucu Amerika’da bulunan gerçek sunucudan sayfanın son halini istiyor ve Berk’e ana sunucudan dönen verileri döndürüyor.

Bu durumda iki yönlü bir fayda olmuş oluyor aslında;

  • Berk web sayfasına daha hızlı erişmiş oluyor
  • İnternette önemli sorunlardan birisi olan servis sağlayıcılar arası (anlaşılır olması için ülkeler arası diyebiliriz. Tam öyle değil ama benzer) trafik azalmış oluyor.

Vekil sunucuların diğer bir kullanım amacı da gizlilik. Vekil sunucu kullanıldığı zaman ana sunucu isteğin vekil sunucudan geldiğini düşünüyor. Yani ana sunucu için kullanıcı vekil sunucu olmuş oluyor. Asıl kullanıcının bilgilerine hiçbir şekilde erişemiyor.

Bu kullanımı da gündelik hayat analojisi ile açıklayayım;

Tankut, hoşlandığı kız Beril’in yaşının kendisine uygun olup olmadığını çok merak ediyor. Ama tabii ki gidip doğrudan Beril’e soramıyor (bayanların yaşını sorma durumu). Çareyi Beril’in yakın arkadaşı Münevver’e danışmakta buluyor. İşin kötü yanı Münevver de Beril’in yaşını bilmiyor (bu noktada Münevver Beril’in yaşını biliyor ise ilk kullanıma örnek olmuş oluyor. Pek performans durumu yok ama idare edin :)). Münevver’in Beril’e yaşını sorması kabalık olmayacağı için, Münevver Beril’den yaşını öğrenip Tankut’a söylüyor. Görüldüğü üzere Beril bilgiyi aslen kimin edindiğini bilmemiş oluyor 🙂

Bu yöntemi, örneğin sadece Almanya içinde videolarını gösteren bir video sitesine Almanya’da bulunan bir vekil sunucuya bağlanarak kullanabilirsiniz. Evet, bu sayede videoları da izlemiş oluyorsunuz. Bu tarz vekil sunucu görevi gören bir sürü vekil sunucu mevcut (örn. vtunnel, ktunnel vb.). (Laf aramızda yasaklı siteler için de kullanılabilir 🙂 ).

Proxy Server (vekil sunucu)ları genel ve yüzeysel olarak basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım anlaşılır olabilmişimdir.

Herkese iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın