Raspberry Pi 2 üzerine Raspbian kurulumu ve SSH bağlantısı

emrebilgin.com-raspbian-logo
Bu makalede Raspberry Pi 2 cihazımız (Raspberry Pi 2 Model B) üzerine, Raspbian işletim sistemi kuracağız. İlk bağlantıyı SSH protokolü üzerinden, monitör veya görüntüye ihtiyaç duymadan yapacağız. Bir sonraki makalelerimde ise, raspi-config ile ilk yapılandırmasını yapmayı ve XRDP paketini kurarak RDP (Remote Desktop Protokol – Uzak Masaüstü Bağlantısı) bağlantısıyla Raspbian işletim sistemimizin masaüstü ortamına bağlanıp grafik arayüz kullanmayı anlatacağım.

Raspberry Pi 2

Raspberry’nin ne olduğu, kullanım alanları ve avantaj/dezavantaj incelemesini bu yazımdayapmıştım. Şimdi ise kutudan yeni çıkmış Raspberry üzerine Raspbian işletim sistemi kurulumu yapacağız.

Gereksinimler

  • Raspberry kutudan yalnızca kart olarak çıkıyor. Dolayısıyla bir adet en az 5V 2A olmasını önerdiğim bir enerji adaptörü gerekiyor.
  • İşletim sistemini kurmak için en az 8 GB Class 10 hafıza kartı. (Ben 4 GB Class 4 kartta çalıştırdım. Fakat hem alan, hem hız önerdiğime görece yeterli değildi.)
emrebilgin.com-lexar-16gb-class10-microsdhc-hafiza-karti
Benim kullandığım $10.99 hafıza kartı.
  • Hafıza kartını bilgisayara bağlayabileceğiniz bir kart okuyucu.
  • Paket kurulumları için internet bağlantısı
  • Raspbian işletim sistemi kurulum dosyası. Buradan indiriyoruz.
  • İşletim sistemi kalıp dosyasını (.img) hafıza kartına yazmak için Win32 Disk Imagerprogramı. Buradan indiriyoruz.
  • SSH üzerinden bağlantı için Putty yazılımı. Buradan indiriyoruz.

Raspbian kurulumu

Gerekliliklerimizi sağladıktan sonra kuruluma başlayabiliriz.

Öncelikle Win32 Disk Imager yazılımını kuralım.

emrebilgin.com-win32diskimager-raspbian
Win32 Disk Imager arayüzü

Indirdiğimiz Raspbian kurulum dosyası “2015-05-05-raspbian-wheezy.zip” şeklinde geliyor. Zip içerisinden img dosyasını bir klasöre çıkaralım. Daha sonra Win32 Disk Imager arayüzünde, mavi klasör simgeli butonu tıklayıp indirdiğimiz Raspbian kurulum dosyasını seçiyoruz.  Device kısmındaysa bilgisayara bağladığımız kart okuyucunun aldığı sürücü harfini seçiyoruz. Bilgisayarım altından bu harfi görebilirsiniz.  (Tabi bu seçimde dikkatli olalım. Yanlış bir sürücüyü seçersek, içerisindeki tüm bilgi kaybolabilir.) Bu seçimden sonra Write butonunu tıklayarak kalıbı hafıza kartına yazma işlemini başlatalım.

İşlem bittiğinde bir problem yoksa Write Successfull uyarısı alacağız. Bu uyarıdan sonra Raspbian işletim sistemimiz karta kurulmuş olacak.

Şimdi kartı Raspberry cihazımıza takıp, ethernet kablomuzu ve güç kablosunu bağlıyoruz. Raspberry’nin açma tuşu yoktur. Enerji verildiği gibi, kartta işletim sistemi yüklüyse boot aşamasına geçer. Biz yapılandırmayı SSH üzerinden yapacağımız için, monitor bağlamayıp cihazımızın aldığı IP adresini öğreneceğiz.

SSH üzerinden bağlantı

Cihazımızın aldığı IP adresini öğrenmenin en kolay yolu, IP dağıtan network cihazımızın (modemimiz) ağ haritası sayfalarıdır. Bu özellik çok eski olmayan modemlerde dahi mevcut. Bu ağ haritası sayfaları, o an modeme bağlı olan cihazların bilgilerini ve aldığı ip adreslerini gösterir.

Benim makaleyi yazarken bulunduğum ortamda Zyxel marka modem vardı. Bu modem üzerinden Raspberry cihazımı resimdeki şekilde görüyor ve aldığı IP adresini (192.168.1.14) öğreniyorum.

emrebilgin.com-zyxel-modem-ag-haritasi-raspberry-pi-2
Zyxel ağ haritası sayfası. Büyütmek için tıklayın.

Eğer IP adresini bu yolla öğrenemiyorsanız, network tarayıcı programlarla IP adres aralığını taratıp Raspberry’nin aldığı IP adresini görebilirsiniz. Bu konuda önereceğim yazılım SoftPerfect Network Scanner.

Şimdi IP adresini öğrendiğimize göre Putty ile cihazımıza bağlanabiliriz.

emrebilgin.com-putty-raspberry-pi-ssh-baglantisi
Putty arayüzü

Putty’yi açıp, resimdeki gibi Raspberry IP adresini (192.168.1.14) girip Open butonuna basarak bağlantı başlatıyoruz.

emrebilgin.com-putty-raspberry-pi-ssh-login-sifre
Putty SSH oturum açma ekranı

Bir problem olmadığı durumda karşınıza gelecek olan yukarıdaki siyah komut ekranında

login as:

ifadesini göreceksiniz. Bu kısımda cihazda oturum açmak istediğimiz kullanıcı hesap adını yazıp enter tuşuna basacağız. Raspberry’nin varsayılan kullanıcı hesabı pi, şifresi ise raspberry olarak gelir. Kullanıcı adını yazdıktan sonra şifre sorma aşamasına geçer. Şifre yazılması sırasında yazılan şifre görünmeyeceği için Linux’a aşina olmayanların kafasını karıştırabilir. Doğru şifreyi yazıp enter tuşuna basıyoruz. Bir problem yok ise aşağıdaki görüntüyü elde etmemiz gerekiyor.

emrebilgin.com-putty-raspberry-pi-ssh
Raspbian’a SSH üzerinden bağlandık

Bu aşamadan sonra yapacağımız Raspbian’ın ilk yapılandırması olacak. Şu haliyle bile kullanılabilir olsa da, ilk ayarlarını yapmak gerekiyor. Zira Raspbian’ın hoş geldiniz mesajında da (yukarıda) görüyorsunuz bunu.

Resimli olacağından uzun ve karmaşık olmaması adına adım adım bölüyorum makaleleri. İlk yapılandırmayı ayrı bir makale olarak yazacağım. Yazdığımda bağlantısını buraya iliştireceğim. Raspberry ve Raspbian ile ilgiliyseniz, blogumu takip etmenizde fayda var.

Aşamalarla alakalı soru / sorun mevcutsa yorum kısmından iletmenizle yardımcı olmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın