Ucuz Vps Arayanlar İçin DigitalOcean

Yıllardır blogumu ve diğer projelerimi paylaşımlı hostinglerde barındırdım. Birçok defa işlemci kullanımı gibi konulardan dolayı bana sorulmadan hesabım kapatıldı. Vps kullanma konusunda çok fazla tecrübem olmadığından vps deneme fırsatım da olmamıştı. Bir süre önce bir arkadaşımın blogunda DigitalOcean ile ilgili bir yazı gördüm. Geçtiğimiz hafta da denemeye karar verdim. DigitalOcean aylık 5$’dan başlayan fiyatlarla kendi sanal sunucumuza kavuşma imkanı sağlıyordu. Ucuz olduğundan dolayı deneyip denememekte kararsız kaldım. Ama biraz araştırdığımda deneyen çoğu kişinin memnun kaldığını gördüm.

Bende yaklaşık 1 haftadır sistemi deniyorum ve gayet güzel çalışıyor. Eğer çok fazla hit alan bir siteniz yoksa 5$’lık paket gayet uygun. Hosting fiyatına vpsdedikleri olay bu olsa gerek 🙂 Ben kendi blogum için 10$ paket ile başladım. Şimdi öncelikle biraz DigitalOcean’ın sağladığı özelliklerden bahsedeyim. Sonrasında da DigitalOcean üzerinde kendi sanal sunucumuzu nasıl açtığımızı anlatayım.

Ama başlamadan önce sizinle DigitalOcean fiyat tablosunu paylaşayım.

DigitalOcean Fiyatlandırma

Bunlar DigitalOcean’da yer alan temel paketler. Arzu ederseniz daha üst paketler de mevcut.

DigitalOcean Avantajları

İlk olarak hizmetleri saatlik ücretlendirmesi diyebiliriz. 5$’lık sunucuyu açtık ve 1 saat kullanıp kapattık diyelim. Hesabımızdan sadece 0,01$ düşüyor. Açma kapama parası gibi derdiniz yok.

İkinci olarak hızlı kurulum. Yaklaşık 55 saniye içerisinde sanal sunucunuz kullanıma hazır oluyor.

Üçüncü olarak ucuz olması. 5$’dan başlayan fiyatlara sahip ve bu kadar beğenilen başka sunucu firması bilmiyorum ben şahsen.

Dördüncü olarak referans sistemi. Örneğin ben size referans linkimi verdiğimde bununla kayıt olursanız 10$ kredi kazanıyorsunuz. Aynı zamanda düzenli kullanırsanız ben de 25$ kredi kazanıyorum. Yani iki taraf da kazançlı çıkıyor bu işten. Size verdiğim linkten üye olduğunuzda en küçük paketteki sunucuyu 2 ay ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Ama bunun da şartı var. PayPal ile 5$ ödeme yapmalısınız veya kredi kartı bilgilerinizi doğrulamalısınız. Kredi kartı seçeneğinde ödeme yapmadan da sadece bilgilerinizi doğrulayarak 2 ay ücretsiz vps kullanma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Digital Ocean Vps Kurulumu

Üye olup ödeme bilgilerinizi doğruladığınızı varsayarak işleme devam ediyorum.

İlk panelimizde sol menüde yer alan Create butonuna tıklıyoruz.

DigitalOcean Adım 1

İkinci olarak sunucumuza bir isim veriyor ve bir paket seçiyoruz. Başlangıç için 5$’lık paketi seçmeniz yeterlidir.

DigitalOcean Adım 2

Üçüncü olarak sunucumuzun hangi konumda barınmasını istediğimizi belirliyoruz. Türkiye ağırlıklı hite sahip bir sitenizi barındırmak istiyorsanız Amsterdam bunlardan en uygunu olacaktır Türkiye’ye yakınlığı dolayısıyla.

DigitalOcean Adım 3

Son olarak da kurulmasını istediğimiz sistemi seçiyoruz. Temiz bir kurulum yapabileceğimiz gibi hazır kurulumları da tercih edebiliriz. Eğer linux sistemler hakkında temel düzeyde bilginiz varsa temiz kurulum yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Seçimimizi yapıp Create Droplet butonuna tıkladıktan yaklaşık 55 saniye sonra sunucumuz aktif hale gelecektir. Aktif olduktan sonra Putty ile ssh üzerinden bağlanarak sunucunuzu yapılandırabilirsiniz.

DigitalOcean Adım 4

Bugünlük anlatacaklarım bu kadar. İlerleyen zamanlarda DigitalOceanüzerinden aldığımız sunucumuza çeşitli kurulumlar yapmayı ve sunucumuzu nasıl yapılandıracağımızı da anlatmayı planlıyorum. Yazının içerisinde yer alan referans linklerini kullanarak üye olursanız siz de blogumun sunucu masraflarının bir kısmına katkı sağlamış olursunuz. Başka bir blog yazısında görüşmek üzere..

DigitalOcean Vps Kurulumunuzda Faydalı Olabilecek Diğer Yazılarım
DigitalOcean DNS Ayarları

Sonraki yazılarımda değinmemi istediğiniz bir konu olursa bunu yorum aracılığıyla bana bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın